CURRICULUM VITAE
2006.10.06. 11:26
Jzsef Attila
(1905-1937)
1905-ben szlettem, Budapesten, grg-keleti valls vagyok. Apm - nhai Jzsef ron - hrom esztendõs koromban kivndorolt, engem pedig az Orszgos Gyermekvdõ Liga csdre adott nevelõszlõkhz. Itt ltem ht ves koromig, mr ekkor dolgoztam, mint ltalban a falusi szegnygyerekek - disznpsztorkodtam. Ht esztendõs koromban anym - nhai Põcze Borbla - visszahozott Budapestre s beiratott az elemi iskola II. osztlyba. Anym mosssal s takartssal tartott el bennnket, engem s kt nõvremet. Hzaknl dolgozott, odajrt reggeltõl estig s n szlõi felgyelet nlkl iskolt kerltem, csibszkedtem. A harmadikos olvasknyvben azonban rdekes trtneteket talltam Attila kirlyrl s rvetettem magam az olvassra. Nem csupn azrt rdekeltek a hun kirlyrl szl mesk, mert az n nevem is Attila, hanem azrt is, mert csdn nevelõszleim Pistnak hvtak. A szomszdokkal val tancskozs utn a flem hallatra megllaptottk, hogy Attila nv nincsen. Ez nagyon megdbbentett, gy reztem, hogy a ltezsemet vontk ktsgbe. Az Attila kirlyrl szl mesk flfedezse azt hiszem dntõen hatott ettõl kezdve minden trekvsemre, vgsõ soron taln ez az lmnyem vezetett el az irodalomhoz, ez az lmny tett gondolkodv, olyan emberr, aki meghallgatja msok vlemnyt, de magban fllvizsglja; azz, aki hallgat a Pista nvre, mg be nem igazoldik az, amit õ maga gondol, hogy Attilnak hvjk.
Kilenc ves koromban kitrt a vilghbor, egyre rosszabbul ment a sorunk. Kivettem a rszemet az zletek elõtt val lldoglsokbl, - volt gy, hogy este kilenc rakor odalltam az lelmiszerzem elõtt vrakoz sorba s reggel fl nyolckor, mikor mr sorrakerltem volna, jelentettk ki az orrom elõtt, hogy nincs tbb zsr. gy segtettem anymnak, ahogyan tudtam. Vizet rultam a Vilg moziban. Ft s szenet loptam a Ferencvrosi plyaudvarrl, hogy legyen fûtenivalnk. Sznes paprforgkat csinltam s rustottam a jobb sorsban lõ gyerekeknek. Kosarakat, csomagokat hordtam a vsrcsarnokban stb. 1918 nyarn Abbziban dltem a Kroly kirly fle gyermeknyaraltatsi akci jvoltbl. Anym mr betegeskedett, mhdaganata tmadt s ekkor n magam jelentkeztem a Gyermekvdõ Lignl - gy rvid idõre Monorra kerltem. Visszatrvn Budapestre jsgot rultam, blyegekkel, majd kk, fehr s postapnzzel kereskedtem, mint egy kis bankr. A romn megszlls alatt kenyeresfi voltam az Emke kvhzban. Kzben - t elemi elvgzse utn - polgri iskolba jrtam.
1919 karcsonyn meghalt anym. Gymomm az rvaszk sgoromat, a most elhunyt Makai dn doktort nevezte ki. Egy tavaszon s nyron t az Atlantica Tengerhajzsi Rt. Vihar, Trk s Tatr nevû vontatgõzsein szolgltam. Ekkor vizsgztam magnton a polgri negyedik osztlybl. Ezutn gymom s Giesswein Sndor dr. Nyergesjfalura kldtek kispapnak a szalzinusokhoz. Itt csak kt hetet tltttem, hiszen grg keleti vagyok s nem katolikus.
Innen Makra kerltem, a Demke interntusba, ahol rvidesen ingyenes helyet kaptam. Nyron laksrt s elltsrt tantottam Mezõhegyesen. A gimnzium VI. osztlyt sznjelesen vgeztem, jllehet pubertskori zavarok miatt tbb zben ngyilkossgot ksreltem meg, hiszen valjban sem akkor, sem elõzõleg nem llott flvilgost bartknt mellettem senkisem. Mr megjelentek elsõ verseim is, 17 ves koromban rt kltemnyeimet a Nyugat publiklta. Csodagyereknek tartottak, pedig csak rva voltam.
A VI. osztly elvgzse utn ott hagytam a gimnziumot meg az interntust, mert elhagyatottsgomban nagyon ttlennek reztem magamat: nem tanultam, mert a tanrok magyarzata utn is tudtam a leckt, hiszen errõl jeles bizonytvnyom is tanskodott. Kukoricacsõsznek, mezei napszmosnak mentem Kiszomborra s hzitantnak szegõdtem el. Kt kedves tanrom krsre mgis elhatroztam, hogy rettsgizem. A VII. s a VIII. osztlybl sszevont vizsgt tettem s gy egy vvel elõbb vgeztem, mint volt osztlytrsaim. Tanulsra azonban mindssze hrom hnap llt rendelkezsemre s gy trtnt, hogy a hetedikbõl tiszta j, a nyolcadikbl pedig tiszta elgsges osztlyzatot kaptam. rettsgi bizonytvnyom mr jobb a nyolcadikosnl: csak magyarbl s trtnelembõl kaptam elgsgest. Ekkor mr egy versemrt Istenkromls miatt prbefogtak. A Kria flmentett.
Ezutn egy ideig knyvgynk voltam itt Budapesten, majd az inflci idejn hivatalnokoskodtam a Mauthner fle magnbankhzban. A Hintz-rendszer bevezetse utn itt a knyvelõsgbe osztottak be s nem sokkal utbb idõsebb kollgim bosszsgra engem bztak meg annak ellenõrzsvel, hogy kasszanapkor milyen rtkek adhatk ki. Iparkodsomat itt egy kiss kikezdte az, hogy sajt munkmon kivl nnn dolgaik egy rszt is nyakamba varrtk idõsebb kollgim, kik nem mulasztottk el klnben sem, hogy bosszsgot okozzanak nekem a lapokban megjelenõ verseim miatt. "Ilyen idõs koromban n is rtam verseket" - mondogatta mindegyikk. A bankhz ksõbb megbukott.
Elhatroztam, hogy vgkppen r leszek s szert teszek olyan polgri foglalkozsra is, amely szoros kapcsolatban ll az irodalommal. Magyar-francia-filozfiai szakra iratkoztam a szegedi egyetem blcsszeti karn. Flvettem heti 52 rt s 20 rbl kollokvltam kitûnõen. Napokat nem ettem, verseim honorriumbl fizettem laksomat. Nagyon bszkv tett, hogy Dzsi Lajos professzorom nll kutatsra rdemesnek nyilvntott. De minden kedvemet elszegte az, hogy Horger Antal professzor, kinl magyar nyelvszetbõl kellett volna vizsgznom, maghoz hvatott s kt tan elõtt - ma is tudom a nevket, õk mr tanrok - kijelentette, hogy belõlem, mg õ megvan, soha nem lesz kzpiskolai tanr, mert "olyan emberre - gymond - ki ilyen verseket r" s ezzel elm trta a Szeged c. lap egyik pldnyt, "nem bzhatjuk a jvõ generci nevelst". Sokszor emlegetik a sors irnijt s itt valban arrl van sz: ez a versem, Tiszta szvvel a cme, igen nevezetess vlt, ht cikket rtak rla, Hatvany Lajos az egsz hbor utni nemzedk dokumentumnak nyilvntotta nem egy zben "a ksei korok szmra", Ignotus pedig "lelkben ddelgette, simogatta, dnnygte s mormolgatta" ezt a "gynyrûszp" verset, ahogy a Nyugatba rta rla s ezt a verset tette Ars poeticjban az j kltszet mintadarabjv.
A kvetkezõ vben - hsz ves voltam ekkor - Bcsbe mentem, beiratkoztam az egyetemre s abbl ltem, hogy a Rathaus Keller bejratnl jsgot rultam s a Bcsi Magyar Akadmikusok helyisgeit takartottam. Lbn Antal igazgat, mikor tudomst szerzett rlam, ezt megszntette, ebdet adott a Collegium Hungaricumban s tantvnyokhoz juttatott: Hajdu Zoltnnak, az Angol-Osztrk Bank vezrigazgatjnak kt fit tantottam. Bcsbõl - egy szrnyû nyomortanyrl, ahol ngy hnapig lepedõm sem volt - egyenesen a Hatvany Kastlyba kerltem vendgnek, Hatvanba, majd a hz asszonya, Hirsch Albertn elltott tikltsggel s a nyr vgeztvel Prizsba utaztam. Itt beiratkoztam a Sorbonnera. A nyarat a dlfranciaorszgi tengerparton tltttem egy halszfaluban.
Ezutn Pestre jttem. Kt szemesztert hallgattam a pesti egyetemen. Tanri vizsgt mgsem tettem, mert - Horger Antal fenyegetsre gondolva - azt hittem, gysem kapnk llst. Majd a Klkereskedelmi Intzet magyar-francia levelezõnek alkalmazott, megalakulsakor, - referencival azt hiszem szvesen szolgl Krdi Sndor r, volt vezrigazgatm. Ekkor azonban olyan vratlan csapsok rtek, hogy brmennyit edzett az let, nem brtam ki - az OTI elõbb szanatriumba, majd tppnzllomnyba utalt neurasztnia gravisszal. Hivatalomtl megvltam, belttam, hogy nem lehetek teherttel egy fiatal intzmny nyakn. Ezta rsaimbl lek. Szerkesztõje vagyok a SZP SZ c. irodalmi s kritikai lapnak. Magyar anyanyelvemen kvl rok s olvasok franciul s nmetl, levelezek magyarul s franciul, perfekt gpr vagyok. Tudtam gyorsrni is, - egy havi gyakorlattal ezt a tudsomat flfrissthetem. rtek a sajt nyomdatechnikjhoz, tudok szabatosan fogalmazni. Becsletesnek tartom magam, azt hiszem, hogy flfogsom gyors s hogy munkban szvs vagyok.
|