Rabindranath Tagore: “The Stream of Life" - Az élet folyama
Ez a vers Tagor Gitanjali-jából van. Az egyszerűbb címe Praan, ami "életet" jelent bengáliul. Az angol fordítást Tagore készítette, saját maga.
Az Élet áramlása
Az életnek ugyanaz az áramlása fut keresztül ereimen éjjel-nappal keresztül fut a világon és táncol ritmikus ütemben.
Ez ugyanaz az élet ami sarjadzik örömben a föld porán keresztül a megszámlálhatatlan fűpengében és megtörik a kavargó levelek és virágok hullámán.
Ez ugyanaz az élet ami ringott az óceánbölcsőben a születésből és a halálból, apályban és dagályban.
Érzem végtagjaim felkészültek a mérhetetlen élet dicső érintésére. És létem tetőpontján életem lüktet táncolva véremben ebben pillanatban. (más fordítása)
Egy jó kis szám:
Kicsim kedvencét, csak neki:
És utolsónak egy nagyon ügyes Dub Fx-es srác előadása:
A hét képe/szövege :D
Nem saját szöveg, da nagyon tetszik:
"Mintha egy világ fölé hajló magas szürke szirt szélén ülnél, átkarolod a felhúzott térdeid és azokra hajtod a fejed. Alattad pár vattafehér áttetsző felhőfoszlány. de nem akadályozzák hogy lásd a lent mozgó apró pontokként nyüzsgő embereket. Azonnal megjelenik előtted teljes valójában bármelyikre gondolsz, mint egy térhatású kivetítő képe, lassan fordul körbe ha akarod, beszél hozzád ha akarod, minden kérdésedre válaszol ha akarod.
De már jó ideje nem akarod, csak ülsz ott fenn a szirt tetején és nézed őket...
És akkor meglátod. Nem is... inkább megérzed. Ott lent is van egy, ott is ül valaki egymagában és ő is nézi a körülötte sürgő-forgó apró pontokat. Szárnya becsukva. Arca könnyektől maszatos. Angyal."
"Nem a munkád vagy. Nem a bankszámlád vagy. Nem a kocsid vagy. Nem a pénztárcád vagy. Nem a rohadt egyenruhád vagy. A világ éneklő-daloló szarhalma vagy"
"A legerősebb és legbölcsebb férfiak állnak itt körülöttem. Sok nagy lehetőség, ami pocsékba megy. Az egész elkúrt nemzedék benzint csapol, kaját tálal vagy nyakkendős rabszolgának állt. Reklámok parancsára kocsikra gyűjtünk, melózunk, hogy legyen pénzünk a sok felesleges cuccra. A történelem zabigyerekei vagyunk. Nincs se célunk, se helyünk. Nincs világháborúnk, se válságunk. A mi háborúnk szellemi háború, a mi válságunk az életünk. A tévé elhitette velünk, hogy egy szép napon milliomosok, filmcsillagok és rocksztárok leszünk. Pedig nem leszünk. Erre lassan rádöbbenünk, és nagyon, nagyon berágunk."
November 22-én született a Szilágy megyei Érmindszenten. Apja Ady Lőrinc, anyja Pásztor Mária.
1883
Öt éven át az elemi iskolát végzi szülőfalujában.
1888
Gimnáziumi tanulmányainak kezdete a nagykárolyi piaristáknál, s 1892-ig tanul ott.
1892
A gimnázium négy felső osztályát végzi, és 1896-ban érettségizik Zilahon, a Wesselényi Kollégiumban.
1896
Két éven át megszakításokkal joghallgató Debrecenben és Budapesten; közben díjnok a temesvári táblánál és egy zilahi ügyvédi irodában.
1898
Szeptembertől a következő év decemberéig újságíró Debrecenben több lapnál.
1899
Június második felében megjelenik első kötete, a Versek.
1900
Az év elejétől 1903 októberéig újságíró Nagyváradon, előbb a kormánypárti Szabadság-nál, majd a Nagyváradi Napló-nál.
1903
Március első felében először megy külföldre: Bécs, Velence. Augusztus második felében megismerkedik Brüll Adéllal (Lédával). Szeptember végén megjelenik a Még egyszer.
1904
Februártól a következő év januárjáig első párizsi útja.
1905
Januártól 1906 júniusáig a Budapesti Napló szerkesztőségében dolgozik.
1906
Február elején megjelenik az Új versek kötete. - Júniustól a következő év júniusáig második párizsi útja. - Szeptembertől novemberig földközi-tengeri utat tesz Lédával.
1907
Júniustól 1908 februárjáig a Budapesti Napló szerkesztőségében dolgozik.
1907
December végén megjelenik a Vér és arany.
1908
Január 1-én megindul a Nyugat, melynek kezdettől fogva munkatársa. - Februártól májusig Érmindszenten és Budapesten tartózkodik. - Április elején Nagyváradon részt vesz a Holnap irodalmi társaság megalakításában és egy versantológia előkészítésében. - Májustól szeptemberig harmadik párizsi útja. - December második felében megjelenik Az Illés szekerén.
1909
Januártól májusig negyedik párizsi útja. - Június végétől augusztus elejéig a kolozsvári idegklinikán gyógykezelik. - Augusztus 9-étől szeptember közepéig Lédával Rheinfeldenben üdül. - Szeptember közepétől decemberig Érmindszenten és Budapesten él. December közepén megjelenik a Szeretném ha szeretnének. - Decembertől a következő év májusáig ötödik párizsi útja.
1910
Júniusban Budapesten tartózkodik, júliusban és augusztusban Újtátrafüreden és a Csorba-tónál pihen. - Szeptembertől a következő év januárjáig Érmindszenten és Budapesten van. - Decembertől a Világ munkatársa; a hónap közepén megjelenik A Minden-Titkok versei.
1911
Januártól márciusig hatodik párizsi útja. - Májusban hetedik s egyben utolsó párizsi útja. Júniusban Firenzében és Rómában van Lédával. - Júniustól augusztusig Érmindszenten él. Szeptember közepén Lédával Prienben és Münchenben. - Szeptember végétől a következő év februárjáig Érmindszenten és Budapesten tartózkodik.
1912
Január végén megjelenik A menekülő Élet. - Február közepétől júliusig a Városmajor Szanatóriumban gyógykezelik. - Áprilisban véglegesen szakít Lédával. Júliustól decemberig közli a Nyugat a Margita élni akar című elbeszélő költeményét. Ősszel átmenetileg szakít a Világ-gal, és a Népszava munkatársa lesz.
1913
Márciustól július elejéig a Graz melletti Maria-Grünben gyógykezelik. - Március végén megjelenik A magunk szerelme. - Júniustól októberig Érmindszenten él. - Októbertől a következő év márciusáig rövid megszakítással Budapesten él. Előbb a Magyar Király szállodában, majd novembertől a hűvösvölgyi Park Penzióban lakik. Decemberben az Új Szent János kórházban, januárban a városligeti Park Szanatóriumban gyógykezelik.
1914
Február elején megjelenik a Ki látott engem? - Márciusban az Adriai-tengerhez utazik. - Március végétől április elejéig Budapesten tartózkodik. Április 23-án Csucsán személyesen is megismerkedik Boncza Bertával (Csinszkával), aki már évek óta levelezett vele. Június elején megkéri Csinszka kezét. - Június végén részt vesz Nagyváradon a Polgári Radikális Párt gyűlésén; itt éri Ferenc Ferdinánd meggyilkolásának híre. Júliusban és augusztusban menyasszonyával együtt az árvaszék engedélyének megszerzésén fáradozik, mivel Boncza Miklós megtagadta beleegyezését a házassághoz. - Szeptember első felében Budapesten van, először a háború kitörése óta.
1915
Márciusig Érmindszenten és Csucsán tartózkodik. - Március 28-án Budapesten tartja esküvőjét Boncza Bertával, miután az árvaszék megadta az engedélyt. A házaspár ettől fogva Csucsán lakik. - Az év őszén és telén Rákosi Jenő támadássorozatot indít Ady és a Nyugat többi írója ellen. - Decemberben másodszor sorozzák, és a katonai behívás veszélye fenyegeti.
1916
Márciustól júniusig Budapesten van, április közepétől a Városmajor Szanatóriumban gyógykezelik.
1917
Január elején meghal apósa, Boncza Miklós. - Május közepétől június közepéig Balatonfüreden pihen Csinszkával. Az év őszén feleségével Budapestre költözik. November közepén költöznek be a Veres Pálné utca 4. szám alatti lakásukba.
1918
Június végétől október végéig Csucsán nyaralnak. - Augusztus végén megjelenik A halottak élén, négy és fél év óta az első verseskötete. (A kötetből kimaradt versek 1923-ban Az utolsó hajók címmel jelennek meg.) - Október végén feleségével Budapestre érkezik. November 16-án, súlyos betegen, jelen van a köztársaság kikiáltásán a parlamentben. Ugyanezen napon jelenik meg az utolsó verse, az Üdvözlet a győzőnek. - November 18-án a Nemzeti Tanács üdvözli betegágyánál.
1919
Január közepén beszállítják a városligeti Liget Szanatóriumba, s ott január 27-én reggel meghal. Január 29-én temetik a Nemzeti Múzeum előcsarnokából.
ADY ENDRE ÖSSZES VERSEI - SZÉPIRODALMI KÖNYVKIADÓ - BUDAPEST - 1977 - alapján